O podczerwieni
Czym jest podczerwień?
 
Promieniowanie podczerwone (IR) istnieje wokół nas przez cały czas. Każdy obiekt mający temperaturę powyżej zera bezwzględnego (-273 st.C) emituje promieniowanie podczerwone. IR to promieniowanie elektromagnetyczne, które ma długość fali dłuższą niż światło widzialne, ale krótsze niż promieniowanie mikrofalowe. Długość fali podczerwieni wynosi od 700 nm do 1 mm i może być dalej dzielona na podczerwień o krótkich falach, falach średnich i falach długich podczerwieni.
Istnieją 3 podstawowe metody przekazywania ciepła do obiektu - przewodzenie, konwekcja i promieniowanie.
Przewodnictwo to po prostu przekazywanie ciepła poprzez bezpośredni kontakt między źródłem energii a ogrzewanym obiektem. Konwekcja to podgrzewanie gazu lub cieczy przez źródło ciepła, które następnie przenosi energię do obiektu. np. piekarnik.
Promieniowanie występuje, gdy emitowane promieniowanie podczerwone jest pochłaniane przez chłodniejsze ciało. Absorpcja IR powoduje wzrost temperatury chłodniejszego obiektu. Promieniowanie podczerwone to sposób, w jaki energia cieplna dociera do nas od Słońca.

Widmo elektromagnetyczne
Fala długa jest najmniej wrażliwa na kolor i jest łatwo absorbowana przez wodę. Fala średnia jest również niewrażliwa na kolor i łatwo absorbowana przez wodę oraz wiele tworzyw sztucznych i farb. Fala krótka jest bardziej przenikliwa niż fala długa i jest dobra do ogrzewania metali, ale może przechodzić przez przezroczyste materiały.
Fala krótka IR 760 - 1600 nm, Typowa temperatura
2200 ° C
Fala średnia IR 1600 - 4000 nm, Typowa temperatura 950 ° C - 1600 ° C

Długa fala IR 4000 - 1 nm, Typowa temperatura 700 ° C lub niższa.
 
Spektrum elektromagnetyczne
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl